Aan een huismuur van de 2e Pijnackerstraat zie je wat er kan gebeuren wanneer een internationaal gevierde beeldhouwer zich ergens over opwindt. We hebben... Klimaatkunst van Kees Buckens

Aan een huismuur van de 2e Pijnackerstraat zie je wat er kan gebeuren wanneer een internationaal gevierde beeldhouwer zich ergens over opwindt. We hebben het over de gevel van Kees Buckens. Diens huis met atelier was meer dan honderd jaar geleden, vóór de aanleg van waterleiding in onze buurt, in gebruik als waterstokerij.

Sinds die tijd werd het leven voor mensen heel wat comfortabeler, terwijl dieren steeds meer in de verdrukking kwamen. Dat laatste zit Kees hoog, hij verzet zich. Hij houdt zijn verzet dicht bij huis, omdat hier iets gebeurt dat hem heftig raakt: de huismus verdwijnt uit het Oude Noorden. Er zijn, naast wereldwijde, ook plaatselijke oorzaken voor het weggevallen getjilp.

Te weinig groen in onze straten, oude huizen die vervangen worden door nieuwbouw zonder kiertjes of gaten voor broedplaatsen. Mussen leven in kolonies, dus losse nestkastjes bieden geen soelaas. Het kunstzinnige verzet in de Tweede Pijnackerstraat begon daarom met het timmeren van een soort dorpjes of flats voor groepen mussen.

Follies

Inmiddels hangt aan Kees’ gevel een handvol van wat hijzelf mussen follies noemt. De charme daarvan laat zich moeilijk beschrijven, kijk naar de foto’s. Het bouwmateriaal is een bont allegaartje aan hout. De kunstenaar haalt sloophout uit containers en uit de oude keukens die in verontrustende aantallen als afval aan de straat worden gezet.

Ook buurtbewoners komen met hout aandragen. Het atelier staat nu zo vol met hout, dat de voorraad zelf inspireert. Kees begint met het bouwen van een folly, kijkt gaandeweg om zich heen wat hij kan gebruiken, het bouwsel groeit en groeit. Drie dagen werk en er is weer een mussenflat klaar.

Niet alleen voor eigen gevel; ze zijn te koop en hangen al in veel hoeken van het land en ver over de grens. Om mussen naar onze versteende wijk te trekken waren de sprookjesachtige follies niet genoeg, daarmee werden louter nog broedende mezen getrokken. Daarom verlegt Kees zijn aandacht nu even naar zijn geveltuin.

Daar staat al een vuurdoorn, het plan is dat er een mini-voedselbos voor vogels komt. De in dat opzicht nutteloze blauweregen zal binnenkort plaatsmaken voor een vlier of meidoorn. Na de zomervakantie gaat dan een hele partij nieuwe nestkasten de muur op, zodat in het voorjaar van 2025 de mussen misschien komen broeden. Een ding is zeker: Noorderzon010 komt opnieuw kijken.